Vračilo preveč izračunane in odtegnjene akontacije dohodnine

Dne 4. 5. 2019 sta začeli veljati noveli Zakona o dohodnini (ZDoh-2U) in Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2F), ki sta davčno razbremenili regres za letni dopust. V davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za plačilo prispevkov za socialno varnost se ne všteva regres do zneska 100 % povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. Gre za spremembo doslej veljavne ureditve, po kateri je bilo treba od celotnega regresa obračunati dohodnino, prispevke za socialno varnost pa, če je bil višji od 70 % povprečne plače.

Spremembi sta pomembni tako z vidika delodajalca, kakor tudi z vidika delavca. Delodajalec je tako dolžan davčni odtegljaj in prispevke obračunati le v delu, ki presega 100 % povprečne mesečne plače. Povprečna mesečna bruto plača po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije znaša 1.721,82 EUR. Vendar tudi v primeru, če je delodajalec izplačeval regres zgolj v višini minimalne plače v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih, to pomeni, da bo delavec prejel najmanj 886,63 EUR.

Sprememba zakonodaje velja od 1. 1. 2019. Zato zakon za izplačila regresa, ki so bila izvedena pred 4. 5. 2019, predvideva poseben postopek vračila preveč izračunane in odtegnjene akontacije dohodnine, preveč obračunanih in odtegnjenih prispevkov (vračilo delojemalcu) ter preveč obračunanih prispevkov (vračilo delodajalcu). Vračilo navedenih zneskov bo s posebno odločbo izvedla Finančna uprava Republike Slovenije.
Pri izračunu in obveznostih v zvezi s plačilom dohodnine iz naslova regresa za letni dopust vam lahko svetuje davčni ali pravni strokovnjak.

SORODNE OBJAVE
Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

1. Novosti v poročanju o trajnostnosti   Novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M)1 uvaja pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja,…

Preberi več
Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejšnji teden sta naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, predavala o enotirnem sistemu upravljanja delniške družbe pri Združenju nadzornikov Slovenije. Enotirni sistem upravljanja je posebej primeren za delniške družbe z enim samim delničarjem ali z zaprto delničarsko strukturo, saj omogoča aktivno vključevanje delničarjev v sprejemanje strateških in drugih najpomembnejših poslovnih odločitev. Posebno pozornost sta namenila tudi prejemkov upravnega odbora in izvršnih direktorjem, kar na kratko povzemamo v strokovnem prispevku, objavljenem na naši spletni strani. Prispevek najdete tukaj:

Preberi več
Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, bosta za Združenje Nadzornikov Slovenije izvedla predavanje o enotirnem sistemu upravljanja…

Preberi več

Naslov:

Odvetniška družba Sibinčič Novak & Partnerji
Dalmatinova ulica 8
SI-1000 Ljubljana, Slovenija

Podatki o družbi:

Osnovni kapital 12.000 EUR

Matična številka: 9575782000

ID DDV: SI68184093

Okrožno sodišče v Ljubljani