Dne 4. 5. 2019 sta začeli veljati noveli Zakona o dohodnini (ZDoh-2U) in Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2F), ki sta davčno razbremenili regres za letni dopust. V davčno osnovo od dohodka iz delovnega razmerja in v osnovo za plačilo prispevkov za socialno varnost se ne všteva regres do zneska 100 % povprečne mesečne plače zaposlenih v Sloveniji. Gre za spremembo doslej veljavne ureditve, po kateri je bilo treba od celotnega regresa obračunati dohodnino, prispevke za socialno varnost pa, če je bil višji od 70 % povprečne plače.
Spremembi sta pomembni tako z vidika delodajalca, kakor tudi z vidika delavca. Delodajalec je tako dolžan davčni odtegljaj in prispevke obračunati le v delu, ki presega 100 % povprečne mesečne plače. Povprečna mesečna bruto plača po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije znaša 1.721,82 EUR. Vendar tudi v primeru, če je delodajalec izplačeval regres zgolj v višini minimalne plače v skladu z Zakonom o delovnih razmerjih, to pomeni, da bo delavec prejel najmanj 886,63 EUR.
Sprememba zakonodaje velja od 1. 1. 2019. Zato zakon za izplačila regresa, ki so bila izvedena pred 4. 5. 2019, predvideva poseben postopek vračila preveč izračunane in odtegnjene akontacije dohodnine, preveč obračunanih in odtegnjenih prispevkov (vračilo delojemalcu) ter preveč obračunanih prispevkov (vračilo delodajalcu). Vračilo navedenih zneskov bo s posebno odločbo izvedla Finančna uprava Republike Slovenije.
Pri izračunu in obveznostih v zvezi s plačilom dohodnine iz naslova regresa za letni dopust vam lahko svetuje davčni ali pravni strokovnjak.