Z namenom zagotovitve zadostne oskrbe prebivalstva s hrano in preprečevanja širjenja virusne okužbe, je Državni zbor v nujnem postopku sprejel Zakon o interventnih ukrepih na trgu kmetijskih pridelkov, gozdarstva in prehrane (ZIUPKGP). Predvideni ukrepi lahko bistveno posežejo predvsem na področje kmetijstva in gozdarstva, pa tudi veterinarstva, fitofarmacevtskih sredstev in semenskega materiala kmetijskih rastlin.
Minister za kmetijstvo in prehrano bo lahko v soglasju z ministrom za gospodarstvo omejil ali prepovedal dajanje na trg posameznega kmetijskega pridelka, živila ali živali za hrano ljudi, na ozemlje druge države članice EU ali izvoz v tretje države, in obratno, dajanje izdelkov na ozemlje Slovenije z območja druge države članice EU ali uvoz iz tretje države. Možna bo tudi omejitev višine cene (minimalna ali maksimalna cena). Ministrstvo za kmetijstvo in prehrano bo lahko določilo drugega nosilca kmetijskega gospodarstva ali kmetijsko svetovalno službo kot začasnega upravljavca kmetijskega gospodarstva za primer, ko zaradi okužbe pri nosilcu kmetijskega gospodarstva ne bo mogoče zagotavljati nemotene pridelave kmetijskih predelkov ali izvajati reje živali. Na podlagi predloženega poročila o delu bo začasni upravljalec upravičen do mesečnega denarnega nadomestila.
Na področju trga gozdno lesnih sortimentov omejitev prodaje iz Slovenije v države članice EU ali tretje države ni predvidena. Bo pa lahko minister za gozdarstvo v soglasju z ministrom za gospodarstvo omejil ali prepovedal dajanje na trg gozdno lesnih sortimentov, sekancev in lesnih peletov z območja drugih držav članic Evropske unije ali uvoz iz tretje države.
Zakon predvideva tudi ukrep postavitve, uporabe in vzdrževanja začasnega skladišča, in sicer za kmetijske pridelke ali živila ter za gozdno lesne sortimente. Za postavitev začasnih skladišč soglasja lastnikov zemljišč ali objektov in upravljavcev ne bodo potrebna. Vsakdo se bo dolžan vzdržati ravnanj, ki bi ovirala ali onemogoča začasna skladišča. Lastniki zemljišč bodo upravičeni do povračila nadomestila. O ukrepu bo odločilo ministrstvo z odločbo v upravnem postopku, zoper katero bo mogoč upravni spor. Podrobnejše kriterije za višino nadomestila ter postopek določanja nadomestila bo predpisala Vlada Republike Slovenije.
Na področju veterinarstva se bo lahko spremenil najmanjši obseg zdravstvenega varstva živali, označevanje in registracija, določila razpored pregledov glede na kadrovske zmožnosti, veterinarskim organizacijam pa se bo zagotovila prednostna dobava zdravil, cepiv, diagnostičnih sredstev, zaščitne opreme in dezinfekcijskih sredstev. Začasno je določenim osebam prepovedan tudi v vstop v zbirne centre za živali. Podaljšuje se veljavnost izkaznic o opravljanjem usposabljanju za ravnanje s fitofarmacevtskimi sredstvi in uporaba naprav za njihovo nanašanje, katerim poteče rok. V primeru pomanjkanja uradno potrjenega semena bo lahko minister za kmetijstvo odredil trženje semenskega materiala, ki ne izpolnjuje vseh zahtev po predpisih.
V primeru kršitev zakon določa visoke globe v razponu med 600 EUR do 200.000 EUR odvisno ali gre za pravno osebo, samostojnega podjetnika posameznik, posameznika, ki opravlja dejavnost, odgovorno osebo ali posameznika.