Se je prostorska zakonodaja dejansko izboljšala po reformah v 2018?

Mineva leto dni, odkar je Slovenija doživela spremembe na področju urejanja prostorske zakonodaje. Področje urejanja prostorov in graditve objektov od 1. 6. 2018 na novo urejajo Zakon o urejanju prostora (Zurep-2), Gradbeni zakon (GZ) in Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti. (Zaid). Od omenjenega zakonodajnega trojčka je največjo reformo urejanja prostora prinesel Zurep-2, ki je razveljavil tri sedanje predpise: Zakon o urejanju prostora (Zurep-1), Zakon o prostorskem načrtovanju (ZPNačrt) in Zakon o umeščanju prostorskih ureditev v prostor (ZUPUDPP).

Ena najpomembnejših novosti v smeri izboljšanja, ki jo je Zurep-2 prinesel v slovenski pravni prostor je možnost sprožitve upravnega spora zoper prostorske izvedbene akte na Upravnem sodišču. Predmetna sprememba je velik korak naprej od prejšnje ureditve, kjer je zakonitost oziroma ustavnost prostorskih izvedbenih aktov presojalo Ustavno sodišče, ki je v glavnem tovrstno odločanje zavračalo z argumentom pomanjkanja pravnega interesa.

Od uveljavitve zgoraj navedene spremembe tako v upravnem sporu sodišče odloča tudi o zakonitosti prostorskih izvedbenih aktov v delu določitve namenske rabe prostora ali njene usmeritve, določitve prostorskih izvedbenih pogojev, ki se nanašajo na namembnost posegov v prostor, njihovo lego, velikost in oblikovanje, ali na velikost gradbene parcele ali na najustreznejše variante v uredbi o najustreznejši varianti, zato je priporočljivo dobro strokovno poznavanje omenjenih predpisov.

SORODNE OBJAVE
Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

1. Novosti v poročanju o trajnostnosti   Novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M)1 uvaja pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja,…

Preberi več
Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejšnji teden sta naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, predavala o enotirnem sistemu upravljanja delniške družbe pri Združenju nadzornikov Slovenije. Enotirni sistem upravljanja je posebej primeren za delniške družbe z enim samim delničarjem ali z zaprto delničarsko strukturo, saj omogoča aktivno vključevanje delničarjev v sprejemanje strateških in drugih najpomembnejših poslovnih odločitev. Posebno pozornost sta namenila tudi prejemkov upravnega odbora in izvršnih direktorjem, kar na kratko povzemamo v strokovnem prispevku, objavljenem na naši spletni strani. Prispevek najdete tukaj:

Preberi več
Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, bosta za Združenje Nadzornikov Slovenije izvedla predavanje o enotirnem sistemu upravljanja…

Preberi več

Naslov:

Odvetniška družba Sibinčič Novak & Partnerji
Dalmatinova ulica 8
SI-1000 Ljubljana, Slovenija

Podatki o družbi:

Osnovni kapital 12.000 EUR

Matična številka: 9575782000

ID DDV: SI68184093

Okrožno sodišče v Ljubljani