1. Novosti v poročanju o trajnostnosti
Novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M)1 uvaja pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja, s čimer sledi zahtevam evropske Direktive o poročanju podjetij glede trajnostnosti (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD)2. Cilj je povečanje preglednosti poslovanja in spodbujanje odgovornega ravnanja podjetij, kar prispeva k trajnostnemu razvoju in zelenemu prehodu. Spremembe se nanašajo na širitev obveznosti poročanja, uvedbo enotnih standardov, digitalizacijo in preglednost podatkov. Ključne novosti vsebujejo členi 55, 56, 70 in 70.c ZGD-1.
Pomembna novost je širitev obveznosti poročanja o trajnostnosti3 na vse velike družbe, ne glede na število zaposlenih. Odpravlja se dosedanji prag 500 zaposlenih, obveznost pa se ne nanaša več le na subjekte javnega interesa. Z letom 2026 bodo v obveznost poročanja vključene tudi majhne in srednje družbe, katerih vrednostni papirji kotirajo na borzi (z izjemo mikro družb). Te bodo lahko poročanje odložile za dve leti, če bodo v poslovnem poročilu pojasnile razloge za odlog. Obveznost bo razširjena tudi na podružnice tujih podjetij, ki v Sloveniji ustvarijo več kot 40 milijonov EUR letnega prometa, in na odvisne družbe tujih obvladujočih družb z več kot 150 milijoni EUR konsolidiranih prihodkov.
Poročila o trajnostnosti bodo morala biti pripravljena v skladu z Evropskimi standardi trajnostnega poročanja (European Sustainability Reporting Standards, ESRS), ki jih je razvila Evropska svetovalna skupina za finančno poročanje (EFRAG). Standardi vključujejo informacije o vplivu trajnostnih dejavnikov na poslovni model, strategijo in cilje podjetij, ter o tveganjih in priložnostih, povezanih z okoljsko in družbeno odgovornostjo. Za manjše družbe veljajo poenostavljeni standardi, ki omogočajo pripravo krajše vsebine.
Novela ZGD-1M uvaja tudi obvezno digitalizacijo poročil, saj bodo morala biti vsa poročila predložena v enotni elektronski obliki.4 Poleg tega bodo morale družbe ključne informacije označiti z elektronskimi oznakami (tagi), kar bo omogočalo enostavno analizo podatkov s pomočjo digitalnih orodij. Ta sprememba ne bo le olajšala dostopa do informacij, temveč bo tudi okrepila preglednost in skladnost poročil.
Revizorji bodo morali pregledati poročila o trajnostnosti5 in podati mnenje o njihovi skladnosti s predpisanimi standardi ESRS.6 Družbe bodo imele možnost imenovanja dodatnega revizorja posebej za trajnostno poročilo, kar bo zagotovilo še večjo natančnost in neodvisnost pregleda. Poročilo o trajnostnosti bo vključeno v letno poslovno poročilo, kar pomeni, da bo postalo sestavni del obveznega revidiranja.
Za neupoštevanje novih zahtev so predvidene sankcije. Globe za družbe, ki ne bodo predložile poročila ali bodo kršile predpise glede njegove vsebine in oblike, znašajo od 6.000,00 do 30.000,00 EUR, medtem ko se globe za odgovorne osebe gibljejo od 300,00 do 4.000,00 EUR. Posebne kazni so predvidene za nepravilno označevanje ali predložitev nepopolnih poročil.
Namen teh sprememb je povečati preglednost trajnostnega poslovanja in spodbujati odgovorno ravnanje podjetij. To bo omogočilo vlagateljem, poslovnim partnerjem in drugim deležnikom boljšo oceno tveganj in priložnosti, povezanih s trajnostnostjo. Hkrati pa bo sprememba podjetjem omogočila dostop do novih finančnih virov, kot so trajnostne naložbe, in izboljšala njihovo konkurenčnost na evropskem trgu.
Uvedba trajnostnih poročil pomeni tudi pomemben korak k doseganju ciljev evropskega zelenega dogovora, ki si prizadeva za prehod k bolj trajnostnemu in krožnemu gospodarstvu. Slovenska podjetja bodo morala v prihodnje svojo strategijo usmeriti v odgovorno ravnanje, kar vključuje zmanjševanje okoljskih tveganj, izboljšanje družbenih standardov in pregledno upravljanje. Spremembe so izziv, a hkrati priložnost za dolgoročni uspeh in trajnostni razvoj.
Nina Jasenc Lenček
1 Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M), Uradni list RS, št. 102/24.
2 Direktiva (EU) 2022/2464 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. decembra 2022 o spremembi Uredbe (EU) št. 537/2014, Direktive 2004/109/ES, Direktive 2006/43/ES in Direktive 2013/34/EU glede poročanja podjetij o trajnostnosti, UL L 322, 16.12.2022.
3 55.člen ZGD-1 v povezavi s 70.c členom ZGD-1.
4 Prvi in drugi odstavek 58. člena ZGD-1
5 3. alineja prvega odstavka 57. člena ZGD-1.
6 6. točka drugega odstavka 57. člena ZGD-1.