Gostovane avtorske pravice – ali vas zavezuje nova direktiva EU?

V sredini leta 2019 je začela veljati Direktiva (EU) 2019/790 o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ki je spremenila direktivi o pravnem varstvu baz podatkov in o avtorskih pravicah v informacijski družbi. Ena izmed sprememb je sporna določba, ki ponudnikom storitev deljenja vsebin na spletu nalaga obveznosti glede varovanih vsebin, ki jih na strežnik naložijo uporabniki.

V skladu z direktivo bodo tako ponudniki storitev informacijske družbe, ki shranjujejo in ponujajo z namenom ustvarjanja dobička večjo količino avtorsko varovanih del, naloženo s strani uporabnikov, morali imeti dovoljenje imetnikov pravic. Spletni ponudniki se tako ne bodo mogli več zanašati na postopek prijave in odstranjevanja nezakonitih vsebin (notice and take down), ki jih je do sedaj v okviru izjeme »gostiteljstva« razbremenil odgovornosti. Odslej si bodo morali prizadevati pridobiti dovoljenje oziroma zagotoviti nerazpoložljivost specifičnih del ter v vsakem primeru hitro odstraniti s svojih spletnih mest ali onemogočiti dostop do varovanih del ter preprečiti prihodnje kršitve. Na spletu bodo morali zagotoviti tudi učinkovit in hiter postopek za pritožbe in povrnitev škode.

Nedvomno je v interesu ponudnikom spletnih storitev, ki gostijo veliko količino vsebin uporabnikov, pravočasno implementirati tehnične rešitve za preverjanje kršitev in urediti licenciranje s spremembo splošnih pogojev. Direktivo mora Republika Slovenija implementirati v nacionalno zakonodajo sicer šele leta 2021. Kljub temu obveznosti ne veljajo v celoti za vse ponudnike oziroma je deljenje vsebin v določene namene dopustno. Zato je najmanj, kar bi spletni gostitelji morali storiti že sedaj, če želijo pravočasno prilagoditi svoje poslovenja, to, da preverijo ali jih nova pravila varstva avtorskih pravic na enotnem digitalnem trgu zavezujejo ali ne.

SORODNE OBJAVE
Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejšnji teden sta naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, predavala o enotirnem sistemu upravljanja delniške družbe pri Združenju nadzornikov Slovenije. Enotirni sistem upravljanja je posebej primeren za delniške družbe z enim samim delničarjem ali z zaprto delničarsko strukturo, saj omogoča aktivno vključevanje delničarjev v sprejemanje strateških in drugih najpomembnejših poslovnih odločitev. Posebno pozornost sta namenila tudi prejemkov upravnega odbora in izvršnih direktorjem, kar na kratko povzemamo v strokovnem prispevku, objavljenem na naši spletni strani. Prispevek najdete tukaj:

Preberi več
Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, bosta za Združenje Nadzornikov Slovenije izvedla predavanje o enotirnem sistemu upravljanja…

Preberi več
Uvrstitev na lestvico Legal 500

Uvrstitev na lestvico Legal 500

Z veseljem sporočamo, da je odvetniška pisarna Sibinčič Novak & Partnerji ponovnouvrščena na lestvico vodilnih odvetniških pisarn v Sloveniji po…

Preberi več

Naslov:

Odvetniška družba Sibinčič Novak & Partnerji
Dalmatinova ulica 8
SI-1000 Ljubljana, Slovenija

Podatki o družbi:

Osnovni kapital 12.000 EUR

Matična številka: 9575782000

ID DDV: SI68184093

Okrožno sodišče v Ljubljani