Zaščita žvižgačev – ste v koraku s časom?

Žvižgač je oseba, ki prijavi ali javno razkrije informacije o nepravilnostih, na katere naleti v okviru svojega dela v določeni organizaciji (podjetju ali javni ustanovi). Gre za razkritje nelegalnih ali drugače neustreznih (neetičnih, nepoštenih, diskriminatornih, ipd.) aktivnosti, ki lahko škodijo javnemu interesu, na primer s povzročanjem škode za okolje, javno zdravje, varnost potrošnikov in javnih financ – posredno pa tudi zasebnim interesom. S pomočjo žvižgačev so bile v preteklosti razkrite nekatere največje nepravilnosti v delovanju različnih organizacij.

Države po svetu priznavajo učinkovitost žvižgačev pri odkrivanju nepravilnosti ter zato uvajajo pravne mehanizme za njihovo zaščito. Temu sledi tudi Evropska unija, s tem ko je 7. 10. 2019 sprejela Direktivo Evropskega Parlamenta in Sveta o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava Unije

Direktivo bodo države članice EU morale prenesti v nacionalne pravne rede v roku dveh let. Glavne novosti, ki jih prinaša Direktiva, so:

  • Določeni pravni subjekti – med drugim vsa podjetja z več kot 50 zaposlenimi – bodo morala obvezno vzpostaviti notranje kanale za prijavo kršitev. Takšni kanali (npr. posebne telefonske linije ali e-naslov) bodo morali biti vzpostavljeni na način, ki bo zagotavljal zaščito zaupnosti identitete prijavitelja in vseh tretjih oseb, omenjenih v prijavi.
  • Nova pravila bodo ščitila širok nabor oseb, saj bodo med zaščitenimi osebami vse osebe, ki so tako ali drugače pridobile informacije o kršitvah v svojem delovnem okolju. Poleg tega bodo imela nova pravila tudi široko področje uporabe, saj bodo zajemala področja, kot so javno naročanje, finančne storitve, preprečevanje pranja denarja, javno zdravje itd.
  • Pravila uvajajo ukrepe za zaščito žvižgačev pred povračilnimi ukrepi, kot so suspendiranje, degradacija in zastraševanje. Zaščiteni so tudi tisti, ki žvižgačem pomagajo, na primer kolegi in sorodniki.
  • Organi in podjetja se bodo morali na prijave obvezno odzvati s povratnimi informacijami, načeloma v roku 3 mesecev.

Sistem za zaščito žvižgačev lahko pomembno prispeva k razvoju zdrave poslovne kulture v vaši organizaciji – zato je ključna vzpostavitev takšnega (učinkovitega in pravno ustreznega) sistema.

SORODNE OBJAVE
Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejšnji teden sta naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, predavala o enotirnem sistemu upravljanja delniške družbe pri Združenju nadzornikov Slovenije. Enotirni sistem upravljanja je posebej primeren za delniške družbe z enim samim delničarjem ali z zaprto delničarsko strukturo, saj omogoča aktivno vključevanje delničarjev v sprejemanje strateških in drugih najpomembnejših poslovnih odločitev. Posebno pozornost sta namenila tudi prejemkov upravnega odbora in izvršnih direktorjem, kar na kratko povzemamo v strokovnem prispevku, objavljenem na naši spletni strani. Prispevek najdete tukaj:

Preberi več
Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, bosta za Združenje Nadzornikov Slovenije izvedla predavanje o enotirnem sistemu upravljanja…

Preberi več
Uvrstitev na lestvico Legal 500

Uvrstitev na lestvico Legal 500

Z veseljem sporočamo, da je odvetniška pisarna Sibinčič Novak & Partnerji ponovnouvrščena na lestvico vodilnih odvetniških pisarn v Sloveniji po…

Preberi več

Naslov:

Odvetniška družba Sibinčič Novak & Partnerji
Dalmatinova ulica 8
SI-1000 Ljubljana, Slovenija

Podatki o družbi:

Osnovni kapital 12.000 EUR

Matična številka: 9575782000

ID DDV: SI68184093

Okrožno sodišče v Ljubljani