Žvižgač je oseba, ki prijavi ali javno razkrije informacije o nepravilnostih, na katere naleti v okviru svojega dela v določeni organizaciji (podjetju ali javni ustanovi). Gre za razkritje nelegalnih ali drugače neustreznih (neetičnih, nepoštenih, diskriminatornih, ipd.) aktivnosti, ki lahko škodijo javnemu interesu, na primer s povzročanjem škode za okolje, javno zdravje, varnost potrošnikov in javnih financ – posredno pa tudi zasebnim interesom. S pomočjo žvižgačev so bile v preteklosti razkrite nekatere največje nepravilnosti v delovanju različnih organizacij.
Države po svetu priznavajo učinkovitost žvižgačev pri odkrivanju nepravilnosti ter zato uvajajo pravne mehanizme za njihovo zaščito. Temu sledi tudi Evropska unija, s tem ko je 7. 10. 2019 sprejela Direktivo Evropskega Parlamenta in Sveta o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava Unije.
Direktivo bodo države članice EU morale prenesti v nacionalne pravne rede v roku dveh let. Glavne novosti, ki jih prinaša Direktiva, so:
- Določeni pravni subjekti – med drugim vsa podjetja z več kot 50 zaposlenimi – bodo morala obvezno vzpostaviti notranje kanale za prijavo kršitev. Takšni kanali (npr. posebne telefonske linije ali e-naslov) bodo morali biti vzpostavljeni na način, ki bo zagotavljal zaščito zaupnosti identitete prijavitelja in vseh tretjih oseb, omenjenih v prijavi.
- Nova pravila bodo ščitila širok nabor oseb, saj bodo med zaščitenimi osebami vse osebe, ki so tako ali drugače pridobile informacije o kršitvah v svojem delovnem okolju. Poleg tega bodo imela nova pravila tudi široko področje uporabe, saj bodo zajemala področja, kot so javno naročanje, finančne storitve, preprečevanje pranja denarja, javno zdravje itd.
- Pravila uvajajo ukrepe za zaščito žvižgačev pred povračilnimi ukrepi, kot so suspendiranje, degradacija in zastraševanje. Zaščiteni so tudi tisti, ki žvižgačem pomagajo, na primer kolegi in sorodniki.
- Organi in podjetja se bodo morali na prijave obvezno odzvati s povratnimi informacijami, načeloma v roku 3 mesecev.
Sistem za zaščito žvižgačev lahko pomembno prispeva k razvoju zdrave poslovne kulture v vaši organizaciji – zato je ključna vzpostavitev takšnega (učinkovitega in pravno ustreznega) sistema.