Verjetno ni nikogar, ki danes ne bi vedel za koronavirus. Preventivni ukrep je jasen: osebe, ki so se v zadnjih nekaj tednih zadrževale v predelih žarišč, naj naslednjih 14 dni ostanejo doma ne glede na svoje počutje. Takšna navodila je primeroma svojim zaposlenim dala Univerza v Ljubljani, študente pa pomirila, da bodo v primeru izostanka od vsebin z obvezno udeležbo to lahko nadomestili in zaradi te samoomejitve ne bodo trpeli negativnih posledic. Kako pa je s preostalimi zaposlenimi?
Zaposleni, ki se po odredbi zdravnika znajde v karanteni, je na podlagi Zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju upravičen do bolniškega nadomestila v višini 90 odstotkov osnove, ki gre v breme ZZZS. V primeru razglasitve izrednih razmer bo del financiranja prevzela tudi država.
V skladu z Zakonom o nalezljivih boleznih mora izredne razmere v primeru epidemije razglasiti minister za zdravje, do česar pri nas (še) ni prišlo. Ministrstvo za delo naj bi v kratkem posredovalo konkretnejše smernice glede postopanja delodajalcev v zvezi z zaposlenimi, ki se odločijo za prostovoljno karanteno.
Na današnji dan v Sloveniji ni potrjenega primera okužbe s koronavirusom, se je pa le-ta pojavil ob meji s Slovenijo, in sicer v Gorici, Trstu in Vidmu.