Kako preprečiti zlorabo bančne garancije

Nepogojne bančne garancije oziroma bančne garancije “na prvi poziv” se uvrščajo med najvarnejše instrumente zavarovanja pred različnimi riziki pri poslovanju. Z izdajo bančne garancije prevzema banka kot garant obveznost nasproti prejemniku garancije (upravičencu), da mu bo poravnala obveznost, ki je tretja oseba ne bi poravnala ob zapadlosti. Če naročnik zahteva plačilo bančne garancije in so izpolnjeni v garanciji navedeni pogoji, je garant (banka) upravičencu iz bančne garancije dolžan poravnati obveznost ne glede na temeljno pogodbeno razmerje med upravičencem in naročnikom bančne garancije. Ravno zaradi abstraktne narave in neodvisnosti od osnovnega pravnega posla pa lahko pride do najrazličnejših zlorab bančne garancije.

Sodišča bodo le redko posegla v unovčenje bančne garancije, pri čemer obstaja nekaj primerov, ko lahko naročnik bančne garancije upravičencu prepreči plačilo zneska iz bančne garancije. V skladu s slovensko sodno prakso lahko sodišča posežejo v unovčenje v primeru zlorabe bančne garancije, kadar je upravičenec ravnal zvijačno oziroma v nasprotju z načelom vestnosti in poštenja, in sicer z izdajo začasne odredbe, s katero se garantu (banki) prepove izplačilo upravičencu po bančni garanciji. Primeroma, na zlorabo bančne garancije je mogoče sklepati v primeru predložitve zahteve za unovčenje bančne garancije kljub predhodnim nedvoumnim izjavam upravičenca, da so bila dela v celoti izvedena, ali po predčasnem odstopu od temeljnega pravnega posla, oziroma v primeru jasnih in očitnih kršitev pogodbenih obveznosti s strani upravičenca.

V primeru zlorabe bančne garancije bo naročnik primoran ukrepati hitro in na sodišču predlagati izdajo začasno odredbe, s katero se banki prepove izplačilo upravičencu po bančni garanciji.

SORODNE OBJAVE
Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

1. Novosti v poročanju o trajnostnosti   Novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M)1 uvaja pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja,…

Preberi več
Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejšnji teden sta naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, predavala o enotirnem sistemu upravljanja delniške družbe pri Združenju nadzornikov Slovenije. Enotirni sistem upravljanja je posebej primeren za delniške družbe z enim samim delničarjem ali z zaprto delničarsko strukturo, saj omogoča aktivno vključevanje delničarjev v sprejemanje strateških in drugih najpomembnejših poslovnih odločitev. Posebno pozornost sta namenila tudi prejemkov upravnega odbora in izvršnih direktorjem, kar na kratko povzemamo v strokovnem prispevku, objavljenem na naši spletni strani. Prispevek najdete tukaj:

Preberi več
Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, bosta za Združenje Nadzornikov Slovenije izvedla predavanje o enotirnem sistemu upravljanja…

Preberi več

Naslov:

Odvetniška družba Sibinčič Novak & Partnerji
Dalmatinova ulica 8
SI-1000 Ljubljana, Slovenija

Podatki o družbi:

Osnovni kapital 12.000 EUR

Matična številka: 9575782000

ID DDV: SI68184093

Okrožno sodišče v Ljubljani