Mala in srednja podjetja (MSP) predstavljajo hrbtenico evropskega gospodarstva, saj zaposlujejo dve tretjini vseh delavcev in ustvarijo skoraj 60% vse dodane vrednosti. Poleg tega zagonski MSP igrajo odločilno vlogo pri gospodarski rasti. Zato si Evropska unija že dalj časa – vse od Akta za mala podjetja iz leta 2008 dalje – izrazito prizadeva za izboljšanje poslovnega okolja v katerem delujejo MSP.
Pomemben vidik delovanja MSP je njihov dostop do virov financiranja, tako lastniškega kot dolžniškega. Medtem ko imajo velika podjetja pogosto dostop do raznolikih virov pa so MSP – zlasti zagonski MSP – pogosto zapostavljeni. Zato se zadnji zakonodajni predlog Evropske komisije osredotoča prav na ta vidik njihovega poslovanja, in sicer z olajševanjem njihovega dostopa do t.i. večstranskih sistemov trgovanja (mutilateral trading facility; MTF).
MTF-ji so platforme, ki so podobne tradicionalnim reguliranim trgom (borzam), saj zagotavljajo določene standarde glede transparentnosti poslovanja ter omogočajo hitro izvedbo transakcij – s tem pa privabljajo investitorje. Hkrati pa MFT-ji družbam, s finančnimi instrumenti katerih se na njih trguje, nalagajo manj administrativnih obveznosti.
Evropska komisija želi z omenjenim predlogom še posebej olajšati dostop zagonskim MSP do MTF-jev, ki se osredotočajo na MSP (npr. z poenostavljenimi obveznostmi glede objave prospekta) ter nasploh zmanjšati njihove administrativne obremenitve (npr. glede obveznih razkritij skladno z Uredbo o zlorabah trga).
Na ta način transparentni večstranski trgi – ki privabljajo investitorje in so bili tradicionalno rezervirani za velika podjetja – postajajo lažje dostopni (zagonskim) MSP. Medtem ko edini slovenski MTF (SI ENTER, s katerim upravlja Ljubljanska borza) še ni specializiran za zagonska podjetja, pa nekateri tuji MTF-ji to že so – nam najbližji je MTF Zagrebške borze.
Ste že razmislili o uvrstitvi na MTF, kot načinu financiranja vašega podjetja?