Kaj storiti, če ste vlagali v tujo nepremičnino?

V slovenski sodni praksi se kot eden izmed najpogostejših sporov s področja neupravičene obogatitve pojavi glede povrnitev vlaganj v tujo nepremičnino. Razlog, da takšen spor nastane, je razpad različnih oblik življenjske oz. partnerske skupnosti, v kateri je eden od članov vlagal v nepremičnino drugega.

Najbolj pogosto do tega pride pri mladih parih, ki stanovanjski problem rešijo tako, da se vselijo v nepremičnino staršev enega od partnerjev in vanjo vlagajo delo in sredstva na način, da nepremičnino izboljšajo, dogradijo, obnovijo ipd.

V kolikor kasneje takšna življenjska skupnost razpade in se partner, ki je v nepremičnino vlagal, iz nje izseli, ima na voljo restitucijski zahtevek za povrnitev svojih vlaganj, vendar skladno s stališčem sodne prakse le za toliko, za kolikor se je zaradi njegovih vlaganj povečala vrednost nepremičnine.

Povrnitev vlaganj, s katerimi se je povečala vrednost nepremičnine, lahko vlagatelj uveljavlja v pravdnem postopku pred sodiščem, pri čemer je ključnega pomena, da zahtevek naperi zoper lastnika nepremičnine, v katero je vlagal (najpogosteje so to starši partnerja).

V kolikor niste (so)lastnik nepremičnine, v katero ste vlagali, kot je opisano zgoraj, vam priporočamo, da poiščete pomoč strokovnjaka, ki vam bo svetoval glede povrnitve vaših vlaganj.

SORODNE OBJAVE
Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

Kaj prinaša predlog ZGD-1M?

1. Novosti v poročanju o trajnostnosti   Novela Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M)1 uvaja pomembne novosti na področju trajnostnega poročanja,…

Preberi več
Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejemki članov upravnega odbora in izvršnih direktorjev

Prejšnji teden sta naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, predavala o enotirnem sistemu upravljanja delniške družbe pri Združenju nadzornikov Slovenije. Enotirni sistem upravljanja je posebej primeren za delniške družbe z enim samim delničarjem ali z zaprto delničarsko strukturo, saj omogoča aktivno vključevanje delničarjev v sprejemanje strateških in drugih najpomembnejših poslovnih odločitev. Posebno pozornost sta namenila tudi prejemkov upravnega odbora in izvršnih direktorjem, kar na kratko povzemamo v strokovnem prispevku, objavljenem na naši spletni strani. Prispevek najdete tukaj:

Preberi več
Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Spet smo v polnem pogonu ter z vami delimo svoje izkušnje in znanje!

Naša odvetnika, Jan Sibinčič in dr. Anja Strojin Štampar, bosta za Združenje Nadzornikov Slovenije izvedla predavanje o enotirnem sistemu upravljanja…

Preberi več

Naslov:

Odvetniška družba Sibinčič Novak & Partnerji
Dalmatinova ulica 8
SI-1000 Ljubljana, Slovenija

Podatki o družbi:

Osnovni kapital 12.000 EUR

Matična številka: 9575782000

ID DDV: SI68184093

Okrožno sodišče v Ljubljani